Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde kâin şehir, yalnız arkası sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve şanlı bir nema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yalabık yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste nesil sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Gün süresince katı çok medeniyete nesil sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de bayağı pop. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yalabık 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz de yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede konum kayran surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten heves alanlar dâhilin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve yol kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum kayran natürel doğal gaz kaynağından binlerce senedir çıdem alevler müstamel Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kat dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kat şeşndan alevler saçcevher devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kat dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak dâhilin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde konum allıkır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında konum allıkır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda tamamen ülke imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde gene değaksiyontirilmiştir. çarkıt zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının konum aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin şimal cihetında ise çıkıntı halinde bir sert konum allıkır. Bu demirin aksiyonlevi ise idam edilen kişileri gündüz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında konum allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili sıfır yalnızca yayın olmasının cihetı aralık Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender kuruluşlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde koruma şeşna alınmıştır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir